Rytas Šalna: „Aš buvau šoke ir Peru įsimylėjau nuo pat pirmų dienų"

 „Mes labai norime jus perkelti į tikrai nuostabiausią, gražiausią ir spalvingiausią šalį Pietų Amerikoje", - entuziastingai pora valandų vedė pakeliauti geografas Rytas Šalna ir žurnalistė Kristina Stalnionytė, pristatydami knygą „Peru spalvos" apie unikalią Andų kalnų šalį – Peru.

Tai pirmoji tokia išsami mokslo populiarinimo knyga lietuvių kalba apie konkrečią Lotynų Amerikos valstybę.

Net trijų mėnesių kelionės įspūdžius keliautojai sumanė sudėti į knygą patraukliai pateikdami istorinę, kultūrinę ir geografinę informaciją. Pasakojimą užveda perujietiška muzika ir vaizdai apie  trumpai gyvavusią Inkų imperiją prieš pusė tūkstančio metų. Vakaro metu nuosekliai pradėjome keliauti žemėlapiu, kuris keitėsi, bei istoriniais faktais. „Kas labiausiai nustebino, jog daug archeologinių vietų, griuvėsių - kas dvidešimt kilometrų: juose žaidžia vaikai, statosi nauji namai, tebevyksta kasinėjimai", - pasakoja Kristina apie turtingą istorija šalį. O kai pamatome Kusko miesto nuotrauką , žurnalistai be atokvėpio beria žodžius ir įspūdžius. „Mane užplūdo euforija, nes labai ilgai svajojau, skaičiau apie senąsias civilizacijas. Aš išsivaizdavau, kad Kusko – Inkų imperijos pamatas, senųjų kultūrų jėga, šventa vieta, menanti aukso ir kraujo laikus, aš negalėjau patikėti, kad aš esu mieste, kurį aš buvau įsimylėjusi prieš daug metų", - neslepia emocijų Kristina Stalnionytė. O Kusko pavadinimas reiškia bamba, nes tai yra imperijos centras.

Kelionių vadovas R. Šalna gražiausiais žodžiais apiberia garsiausią Peru objektą, su kuo, anot jo, asocijuojasi Pietų Amerika - vienas garsiausių žmogaus ir gamtos harmonijos simbolių, šventasis slėnis – Machu Picchu, kuriam ir knygoje žurnalistai skiria atskirą skyrių – ypatingą dėmesį, nes, kaip sako Kristina, ne tik gniaužia kvapą, bet ir išpildo norus.

Pasakojimui įpusėjus, atveriami vaizdai į Andų kalnus, keliukų siaurumą ir pavojingumą, Titikakos ežerą, esantį keturių kilometrų aukštyje, Urų salas, kurios plaukioja ir jose dar tebegyvena žmonės, Inkų akmenines sienas, Amazonės džiungles, stebinančias ne tik vaizdais, bet ir  garsais: vandens čiurlenimu, naktiniais varlių ir cikadų koncertais. „Mane, kaip geografą, šokiravo Peru gamtos kontrastai: čia pat kalnai, džiunglės,  pakrančių dykumos - aš buvau šoke ir Peru įsimylėjau nuo pat pirmų dienų",- dalijas įspūdžiais keliautojas Rytas.

Kokos lapai, kurie tonizuoja, pildo norus,  kukurūzai ir jų rūšių įvairovė, iš jų gaminamas alus, jūrų kiaulytės, kurios yra tradiciniai ir būtini paragauti vietiniai patiekalai, bulvių įvairovė – tai dar viena Peru pažinimo sritis, kuri nepalieka abejingų.

Kalnų gyventojai, jų gyvenimo būdas ir ūkis, ankstesnių civilizacijų palikimas, raštas, čiabuvių tradicijos, garsiausi lankytini paminklai ir dar daugiau sudėta knygoje „Peru spalvos". „Visuose Peru kampeliuose stebina ryškios spalvos, skirtingi čiabuvių veidų bruožai, įvairios  kalbos, vis kitokie drabužių raštai. Po marga kasdienybe slepiasi gili istorija",- rašo jau knygoje keliautojai.

Dainora Narkūnienė