Saugesnio interneto diena Užpaliuose

2015 m. vasario 10 dieną Lietuvoje jau dvyliktą kartą minima Saugesnio interneto diena. Šiais metais Saugesnio interneto dienai visame pasaulyje skirtas šūkis „Kurkime geresnį internetą kartu!" kviečia interneto naudotojus, ypač vaikus, atkreipti dėmesį į interneto turinį ir prisidėti prie saugesnio interneto kūrimo.

Saugesnio interneto dieną mini daugiau nei 100 pasaulio šalių − nuo Ekvadoro, Japonijos, Kenijos iki Naujosios Zelandijos.
Tarptautinio tyrimo duomenimis (2014 m.), 9‒12 amžiaus metų vaikai, paprašyti išvardyti svarbiausius dalykus, kurie juos trikdo internete, paminėjo agresiją, žiaurumą. Vaikus taip pat stipriai paveikia realus smurtas prieš vaikus ir gyvūnus. Tyrimas parodė, kad susirūpinimą dėl smurto labiau išreiškia berniukai, o mergaites labiau neramina grėsmės, susijusios su kontaktais internete.
Panašias grėsmes mato ir mūsų gimnazijos mokiniai. Saugesnio interneto dieną savo bibliotekoje minime jau ketvirtus metus. Šį kartą naudojantis internetu būti saugiais 5 klasės mokinius mokė Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos darbuotoja Vaida Kunčinienė. Vaikams buvo priminta, jog dirbant kompiuteriu internete, galime ne tik naudotis neaprėpiamu informacijos kiekiu, bet ir susidurti su internete egzistuojančiais pavojais. Atlikdami žaismingas užduotis mokiniai įtvirtino žinias apie tai, kokie kompiuteryje esantys duomenys gali būti pavogti, kaip gali būti įsilaužta į naudojamas paslaugų paskyras, pasisavinta tapatybė. Neretai pasitaikanti grėsmė, kai gali būt stebimas trečiųjų asmenų, net nukentėti materialiai, būti šmeižiamas, žeminamas. Internetui aktualių grėsmių sąrašas yra tikrai įspūdingas ir vargu ar įmanoma visiškai pilnai šias grėsmes išvardinti. Siekiant sumažinti galimas rizikas interneto vartotojams bei padidinti budrumą, reikia žinoti saugaus darbo internete rekomendacijas.
Mūsų penktokai parodė tikrai geras žinias ir susidomėję lektorės teiravosi dėl iškilusių neaiškumų, prašė individualiai pakonsultuoti. Laikai, kai internetu naudojosi tik kompiuterius gerai išmanantys specialistai, seniai praeityje. Tą supranta kiekvienas, tame tarpe ir kibernetiniai nusikaltėliai. Lygiai taip pat kaip bandome apsaugoti save, savo artimuosius bei mūsų turtą nuo nusikaltėlių tikrame gyvenime, kai kurių panašių veiksmų reikia imtis ir interneto erdvėje.

Bibliotekininkės