Švediškai nušvintantis gruodis bibliotekoje

Gruodžio 16 d. Švedijos ambasada kartu su Utenos A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka moksleivius pakvietė į  ambasados renginį „Švediškai nušvintantis gruodis", kuriame vyko filmų peržiūros, kūrybinės dirbtuvės, pažintis su Švedijos ambasada.

Antradienio rytą, pasipuošę Lietuvos bei Švedijos šalių vėliavėlėmis, konferencijų salėje rinkosi Vyturių ir Aukštakalnio progimnazijų moksleiviai. Mažieji bibliotekos draugai nekantriai laukė atvykstant Švedijos ambasadorės Lietuvoje  Cecilia Ruthström-Ruin bei jos komandos.

Ambasados kultūros projektų koordinatorė Giedrė Berželionytė  atsiprašė susirinkusiųjų  Cecilia Ruthström-Ruin  vardu ir paaiškino, kad ambasadorė susirgo ir negalėjo atvažiuoti.  Bibliotekos viešnia moksleivius supažindino su Švedijos kultūra, ambasadorės veikla Lietuvoje bei papasakojo apie jos šeimą. Žingeidžiausi mokiniai virtualiai „vaikščiojo" po Vilniuje esančią Švedijos ambasadą, uždavinėjo klausimus G. Berželionytei.  Mokiniai domėjosi Švedijos tradiciniais patiekalais, muzika, kinu. Tarptautinio Vilniaus vaikų ir jaunimo filmų festivalio organizatorė Lina Užkuraitytė, pakvietė pasižiūrėti švediškų animacinių filmukų, dalintis įspūdžiais, vaišintis švediškomis vaišėmis.

Utenos Aukštakalnio progimnazijos, 6 a. klasės mokiniai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse Šv. Liucijos (Luciadagen) dienai paminėti.  Ši šventė giliausias tradicijas turi Švedijoje ir švenčiama gruodžio 13 dieną. Artėjant Šv. Kalėdoms, Šv. Liucijos diena skleidžia žinią, kad po tamsos visada ateina šviesa, todėl kūrybinių dirbtuvių dalyviai kartu su dizaino studijos „Absurdo idėjos" vadove Jurgita Jakubauskaite iš antrinių žaliavų gamino žvakides.

Tuo metu, kai šeštokai miklino pirštukus, konferencijų salėje „Saulės" ir „Dauniškio" gimnazijų moksleiviai žiūrėjo  švedų režisieriaus M. Hogdahl filmą „Ledo drakonas" (2012).  Tai jautri, nuotaikinga istorija apie vienuolikmetį berniuką, šeimos santykius ir savojo kelio paiešką. Šis filmas pristatė ne tik Švedijos šalies kultūrą, tradicijas, problemas, bet ir jų sprendimo būdus. Atskleidė valstybės požiūrį į žmogų, ypatingai vaiką, kuris yra svarbiausioje vietoje. Po filmo peržiūros L. Užkuraitytė kvietė gimnazistus padiskutuoti apie pamatytą filmą. Domėjosi, kaip šiuolaikinis jaunas žmogus renkasi, ką žiūrėti.

Dėkojame Švedijos ambasadai Lietuvoje už gražią iniciatyvą ir renginį bei aktyvų Utenos jaunimo dalyvavimą.  Planuojame, kad pavasarį galėsime bibliotekos lankytojus bei svečius pakviesti į parodos „Scenos iš švedų detektyvinių romanų" atidarymą. Tai buvo pirmasis, bet tikimės, kad ne paskutinis susitikimas su šios šalies kultūros atstovais.

Parengė Jurgita Gudelienė