Dedikacija K. Donelaičio „Metams"

„Ale kokie dyvai!", - anot klasiko K. Donelaičio. „Linksmas, sveiks ir drūts" rugsėjo 23 d. skubėjo į biblioteką. Salėje vos tilpo visi norintys pasiklausyti Rolando Kazlo ir Andriaus Bialobžeskio hegzametru skaitomų „Metų" fragmentų, Kristijono Donelaičio 300 – osioms gimimo metinėms paminėti.

Pernai R.Kazlas, paskatintas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, įrašė kompaktinę plokštelę, kurioje įgarsino K.Donelaičio poemą „Metai", taip prasidėjo spektaklio „Darbai ir dyvai" istorija, su kuria keliaujama po visą Lietuvą. Taip pat praėjusių metų spalį R. Kazlas  pristatė Vilniaus teatre „Lėlė" pastatytą spektaklį „Ne pagal šio pasaulio madą" apie K.Donelaičio gyvenimą, kuriame vaidina ir pats aktorius.

„Kristijono Donelaičio „Metai" – neeilinė mums, lietuviams, poema ir prisiliesti prie jos didelė garbė", – sakė Rolandas Kazlas jau šių metų Vilniaus knygų mugėje, pradėjęs metus su K. Donelaičiu.

Garsūs aktoriai Rolandas Kazlas ir Andrius Bialobžeskis vakaro metu tarpusavyje keisdamiesi vieta scenoje dar kartą leido įsiklausyti į „Metų" hegzametro savitumą, jo unikalumą, pajusti poemos aktualumą, pamatyti personažų tiesas ir klaidas, gamtos ir gyvenimo rato mistiką. Bene daugiausiai juoko sukėlė mizanscena, kurioje nuskambėjo tokie K.Donelaičio „Metų" žodžiai: „Ir aš pro duris iššokęs vemti pradėjau". Ją žiūrovai pasitiko juoku ir plojimais, tarsi atpažinę aktoriaus humorą iš televizoriaus ekranų.

Viename straipsnyjeLietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis sakė: „Donelaitį galėtume su pasididžiavimu cituoti, juo didžiuotis ir giliau perprasti". O kad klasika tampa įdomi ir norisi grįžti, įrodė ir uteniškiai entuziastingai ir su teigiamomis emocijomis skaitę poemos „Metai" ištraukas per „Nacionalinę bibliotekų savaitę" šių metų renginyje Utenos bibliotekoje.

Parengė Dainora Narkūnienė