Išvyka į Daugpilio ir Preilių bibliotekas

2017 08 29-30

Rugpjūčio 29-30 dienomis keturiasdešimt Utenos A. ir M. Miškinių ir Zarasų rajono savivaldybės viešųjų bibliotekų darbuotojų dalyvavo studijinėje išvykoje į projekto partnerių Daugpilio ir Preili bibliotekas.

Dalyviai, įgyvendinant Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje" (Network-DigiHubs, Nr. LLI-089), susipažino su Latvijos bibliotekų veiklos pasiekimais, išklausė pranešimus apie paslaugas suaugusiems ir vaikams, susipažino su krašto istorinio ir kultūrinio paveldo informacijos sklaidos modernizavimo patirtimi.

Tik atvykus į Daugpilį bibliotekininkus pasitiko erdvi, 2008 m. renovuota Latgalos centrinė biblioteka, įkurta kultūros paveldo statusą turinčiame pastate – Vienybės namuose, kuriems šiemet 80 metų. Tuo metu tai buvo moderniausias daugiafunkcinis pastatas Europoje. Dabar jame įsikūręs Daugpilio teatras, latvių bendrija, turizmo informacijos centras ir kitos visuomeninės įstaigos.

Bibliotekininkai taip pat aplankė Marko Rothko meno centrą. Tai vienintelė vieta Rytų Europoje, kur galima susipažinti su pasaulyje garsaus dailininko, abstraktaus ekspresionizmo pradininko Marko Rothko originaliais kūriniais. Markas Rothko (tikroji pavardė Markusas Rotkovičius, 1903–1970) vadinamas garsiausiu XX a. amerikiečių dailininku, abstraktaus ekspresionizmo atstovu, gimė Latvijoje, Daugpilyje. Didelio formato paveikslų, vaiskių spalvų blokų reprodukcijose ir  darbų originaluose, kurių vertė, kaip juokavo gidė, didesnė nei miesto metų biudžetas,  atsispindi menininko realizmo, siurrealizmo ir modernizmo kūryba. Inovatyviomis, informacinėmis technologijomis paremtomis priemonėmis atskleidžiamas dailininko gyvenimas ir kūrybos etapai. Taip pat galerijoje eksponuojami žymaus norvegų dailininko Edvardo Munko, Aleksejaus Kuzmičio, menininko Moiše Kupfermans darbai, Andriaus Zegners unikali šviesos spindulio fotografijų kolekcija bei 5-ojo tarptautinio keramikos simpoziumo dalyvių ir jaunų menininkų tapybos darbų kolekcijos.

Sužavėjo Daugpilio (Dinaburgo) tvirtovė, kuri yra žymiausias Daugpilio kultūrinis–istorinis paminklas, o taip pat – vienas miesto simbolių, išlikęs  beveik be pakitimų. Tvirtovė statyta nuo 1810 iki 1878 metų, bendras plotas daugiau nei 150 ha. Tvirtovė pradėta statyti siekiant atremti Napoleono armijos puolimą. 1812 m. Napoleono armijai pavyko užimti nepilnai įrengtą tvirtovę tik labai trumpam.

Bibliotekininkai susipažino su 2013 m. renovuotu Daugpilio Piekraste  filialu, kuris  įsikūręs gimnazijos patalpose, joje registruoti 2,5 tūkst. skaitytojai.  Direktorė Anna Oleinikova pasakojo, kad bibliotekoje organizuojamos vietos kūrėjų parodos, vyksta vasaros skaitymo programos, edukacinės programos vaikams nuo 3 metų, - daug renginių ir, žinoma, lankytojų.

Antrąją pažintinės išvykos dieną bibliotekininkai iš Daugpilio vyko į Preilius. Pakeliui lankėsi Peleci bibliotekoje, kurioje pasitiko bibliotekininkė Everita Rasčevska. Ji kvietė  apžiūrėti vykstančią rugsėjo puokščių ir nuotraukų parodą, susipažinti su latvių laimės ir sėkmės ženklais, papasakojo apie bibliotekos veiklą, skaitytojus, bendradarbiavimą su mokykla.

Preilių bibliotekos direktorė Ilona Skorodihina pristatė savo biblioteką, kuri aptarnauja apie 7000 gyventojų, o per dieną vidutiniškai apsilanko apie 190 lankytojų. Bibliotekoje ir už jos ribų vyksta daug renginių, kas mėnesį keičiamos parodos. Vaikų skyriaus vedėja Vilhelmina Jakimova papasakojo apie inovatyvias veiklas su vaikais: „Vaikų žiuri" programą, apie varną, kviečiantį skaityti, spalvingą žaidimų kampelį, bibliotekoje eksponuojamą skaitytojo pieštukų ir įvairių rašiklių parodą.

Taip pat susipažino su Preilių miesto svarbiais objektais, šio krašto istorine praeitimi, žymiais žmonėmis. Lankėsi P. Černiavskio keramikos namuose, aplankė Preilių parką su Borchų dvaro kompleksu, pasivaikščiojo po liepų alėją, kuria atvykdavo grafų svečiai į rūmus, užsuko į  menininkės Jelenos Michailovos sukurtų lėlių galeriją, kurioje per 400 kūrinių.

Pažintinė išvyka, kurią organizavo Latgalos centrinė biblioteka ir Preilių regiono biblioteka, yra tarptautinio projekto „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje" (Nr. LLI-089)" sudedamoji dalis, kurios tikslas - įgyti naujos patirties susipažįstant su Daugpilio ir Preilių viešosiomis bibliotekomis, miestų turizmo ir  kraštotyros objektais, kuriuose teikiamos inovatyvios paslaugos, ir, pritaikant įgytą patirtį, Utenos, Zarasų, Daugpilio ir Preilių viešosiose bibliotekose kurti naujas – papildytas pažangiais technologiniais sprendimais – paslaugas vartotojams.

Parengė Dainora Narkūnienė